Piknik w winnicy – Jadwiga gości Browar Stu Mostów

Plakat pikniku – Jadwiga gości Browar Stu Mostów

Jadwiga rozpoczyna lato 26 czerwca w Mienicach, goszcząc u siebie Browar Stu Mostów.

Wydarzenie jest efektem współpracy pomiędzy naszą winnicą, a wrocławskim browarem. Ta kooperacja rozpoczęła się od Wild 13 Bière de soif, czyli piwa z dodatkiem winogron ze szczepów Rondo i Regent. Wpadnijcie do nas na piknik i spróbujcie efektów!
O pyszne jedzenie zadba Restauracja Po Drodze, która przygotuje niezwykłe dania z dodatkiem wina.
Same lokalne rzeczy!
Gdzie wypocznie tak jak wśród natury. Weźcie ze sobą koce i usiądźcie pod krzaczkiem winorośli.
Plan
12:00 – start wydarzenia
12:30 – wspólne zwiedzanie winnicy
14:00 – degustacja win (obowiązują zapisy, pełna informacja o degustacji w postach wydarzenia)
16:30 – wspólne zwiedzanie winnicy
19:00 – zakończenie imprezy
Wstęp bezpłatny
Impreza organizowana jest we współpracy z Gminą Wisznia Mała.
W wypadku złej pogody impreza nie odbędzie się (o czym poinformujemy na profilu wydarzenia na fb).
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/3HChLIsuU
UWAGA! Wydarzenie odbywa się w Mienicach.

Dzień otwarty w winnicy (piknik) – 22 maja 2021

Witajcie!

Zgodnie z zapowiedziami zapraszamy na dzień otwarty w winnicy. Spotykamy się 22 maja 2021 o godzinie 13.00 i świętujemy razem do godziny 18:00.

W planie:

  • możliwość zakupienia naszych win (na butelki i kieliszki) oraz przekąsek,
  • oprowadzane zwiedzanie winnicy o godzinie 14:00 oraz 16:00,
  • ognisko z rusztem do Państwa dyspozycji
  • UWAGA Pet-Nat-o maniacy! Podczas wydarzenia odbędzie się premiera naszego wina Rose Pet-Nat 2020!

Zapraszamy Wrocław i okolice, jesteśmy jedną z najbliżej położonych od Wrocławia winnic!

Pinezka google wydarzenia: https://goo.gl/maps/WRFCqChD1TAAybye8

Plakat dnia otwartego – 22 maja 2021

Degustacje win w sezonie 2021 czyli enoturystyka pod Wrocławiem

Witajcie!

Ubiegły rok był dla nas jak i dla Państwa inny niż wszystkie. Zamknięcie gastronomii zmusiło nas do jeszcze bardziej aktywnego działania i organizowania degustacji win w oparciu o nasze przestrzenie winnicy, winiarni oraz domku winiarza. Nowe formy działania okazały się dla nas jak i naszych gości bardzo interesujące. Mieszkańcy Wrocławia i okolic docenili fakt, że znajdujemy się bardzo blisko. Chcąc sprostać zapotrzebowaniu na poznawanie win regionu Wzgórz Trzebnickich pragniemy zaprosić Państwa do skorzystania z naszej oferty enoturystycznej na rok 2021.

Degustacje

degustacje Winnica Jadwiga

Filarem naszej oferty są oczywiście degustacje win.  Od końca maja aż do października tego roku w każdą sobotę planujemy organizować degustacje dla grup (pod warunkiem sformowania grupy). Koszt standardowej degustacji win wynosi 120 zł za osobę i w tej cenie mamy możliwość skosztowania pięciu win wraz z przekąskami przygotowanymi z użyciem produktów lokalnych. Do państwa dyspozycji mamy domek winiarza oraz oddaną w zeszłym roku altanę znajdującą się na terenie winnicy. Rezerwacji dokonujemy telefonicznie bądź mailowo.

Dni otwarte

Dni otwarte

Ubiegłoroczny dzień otwarty był sporym sukcesem. Widzimy, że forma pikniku, gdzie każdy może przyjść z własnym jedzeniem i skosztować naszych win, bardzo państwu odpowiada. Dlatego w tym roku planujemy otworzyć nasze podwoje aż trzy razy. Terminy podamy niebawem. Oby słońce i humory dopisywały! 🙂

Mini camping przy domku winiarza

domek winiarza

Jeśli jesteście miłośnikami wędrówek z plecakiem, świetnie! Zapraszamy do rozbicia namiotu przy domku winiarza. Dolnyśląsk to piękna kraina dlatego jeśli tylko będziemy mieli możliwość to was ugościmy. Nocleg można połączyć z degustacją, jesteśmy w tutaj elastyczni. Prosimy oczywiście o wcześniejszy kontakt telefoniczny i uzgodnienie szczegółów.

Wycieczki rowerowe

Rowery i winnica

Jeśli jesteście Państwo miłośnikami dwóch kółek to zapraszamy w nasze strony. Bliskość komunikacyjna Wrocławia (ok. 10 km od rogatek) sprzyja możliwości odwiedzenia nas bez konieczności odpalania samochodu. Wystarczy rower i odrobina kondycji. Jeśli potrzebują państwo odrobiny inspiracji przygotowaliśmy dla Was propozycję wycieczki rowerowej. Można ją znaleźć na portalu traseo.pl.

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Państwu we właściwym zaplanowaniu wypoczynku w naszych okolicach. Degustacje win oraz inne wydarzenia spędzone z nami są dla wielu z państwa bardzo dobrym czasem. Niech tak pozostanie i do zobaczenia!

Winiarze

Rowerem na winnicę – Wrocław i Wzgórza Trzebnickie

Rowerem na winnicę? Z nami to możliwe!

Rowerem na winnicę
Na trasie powrotnej z Winnicy Jadwiga

Dlatego wszystkich wrocławian, ale nie tylko, spragnionych świeżego powietrza i aktywnego wypoczynku zapraszamy do skorzystania z wytyczonej przez nas trasy rowerowej.

Oto uproszczony opis trasy rowerowej na winnicę:

Wrocław Karłowice – > Winiarnia Winnicy Jadwiga -> Winnica Jadwiga -> Wrocław Karłowice.

Naszą przygodę zaczynamy na Wrocławskim Placu Piłsudskiego, który jest sercem Wrocławskich Karłowic. W ostatnich latach plac ten zyskał nowe życie za sprawą restauracji Yemsetu oraz sklepu z dobrym winem Powinno.

Wyruszamy w drogę i jedziemy przez Krzyżanowice, Psary, Szymanów (znajduje się tam lotnisko aeroklubu), Szewce. Następną miejscowością są już Ozorowice. Tu znajduje się nasza winiarnia.

Z winiarni czekają nas cztery kilometry przez piękny las i już dojeżdżamy naszym rowerem na winnicę.

Droga powrotna wiedzie szutrami aż do Szymanowa (bardzo przyjemna i szybka droga), dalej wracamy przez Psary, Sołtysowice i znów witamy się z piękną kostką placu Piłsudskiego.

Link do dokładnej trasy w aplikacji Traseo:

https://www.traseo.pl/trasa/wroclaw-karlowice-winnica-jadwiga

Udając się na wycieczkę do nas zyskujecie szansę poznania polskiego winiarstwa i polskiego wina regionalnego z okolic Wrocławia/Wzgórz Trzebnickich.

UWAGA!

O ile chcą nas Państwo odwiedzić prosimy potwierdzić obecność winiarza telefonicznie (https://www.winnicajadwiga.pl/kontakt/).

Zapraszamy na wspólną rowerową przygodę

Festiwal Polskie Wino online

Jesteśmy już 3 dni po wydarzeniu Festiwal Polskie Wino online i jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy w nim uczestniczyć wokół tak znakomitych gości i prowadzących.

Baner promujący Festiwal Polskie Wina online

Spotkanie z naszą winnicą odbywało się 25.04 o godzinie 16:00, wraz z nami wystąpiła przedstawicielka Winnicy Gródek Anna Nowakowska, a całość rozmowy poprowadził ceniony redaktor Winicjatywy i Fermentu Maciej Nowicki. Podczas panelu były poruszane tematy klimatu panującego na Wzgórzach Trzebnickich,  naszych produktów i nowości, między innymi o naszym Orange Pet-Nacie. W trakcie live’a miałem okazję opowiedzieć o tym jak wyglądały początki mojej pracy na winnicy oraz decyzji współtworzenia Winnicy Jadwiga.

 

Całość możecie zobaczyć tutaj??

Właściciele Winnicy Gródek i Winnicy Jadwiga to kolejni goście Macieja Nowickiego ? Zapraszamy o godz. 16:00 #festiwalpolskiewino

Gepostet von Dwór Sanna am Samstag, 25. April 2020

Jeżeli nie daliście rady obejrzeć w ten weekend, to nic straconego, ponieważ całość jest ciągle dostępna na stronie facebook’owej wydarzenia.

Oprócz typowych spotkań z winnicami znajdziecie dyskusje na tematy

Czy istnieje w Polsce turystyka winna? – Tomasz Prange-Barczyński, Bartosz Wilczyński, Kuba Janicki

Wina dla hipstera – o modzie na wina naturalne, biodynamiczne i inne – Piotr Pietras, Kuba Janicki, Małgorzata Minta

Za granicą też podają polskie wino. Jak polskie wina wypadają na tle innych? Mikołaj Skrzypczak, Piotr Pietras, prowadzenie Małgorzata Minta

„Z czym to się je?” – wine and food pairing w domu – Patrycja Siwiec i Adam Pawłowski

Polskie Wino , Polskie Jedzenie

Jesteśmy przekonani, że ten trudny okres w dłuższej perspektywie czasu, przyczyni się do wzmocnienia polskiego winiarstwa i będzie początkiem szerszej współpracy.

Oprócz nas w wydarzeniu brało wiele polskich winnic między innymi:

 

Dwór Sanna
Winnica Wieliczka
Winnica Silesian
Winnica Dwórzno
Winnica Gródek
DOM Bliskowice
Winnica Gronowscy
Winnica Moderna
Winnica Kojder
Winnice Wzgórz Trzebnickich
Wszystkie transmisje znajdziecie tu ? Festiwal Polskie Wino online
Organizatorami wydarzenia byli i Dwór Sanna i Business & Culture
Dziękujemy ??

Orange Pet-nat z Johannitera

Polski Orange Pet-nat z Johannitera

Choć mamy pierwszy dzień kwietnia, to nie żart. Dziś premiera naszego nowego wina, a jest to…

pomarańczowy Pet-nat w 100% z Johanniter’a, macerowany przez 10 dni i fermentowany na dzikich drożdżach.

Zbiory tego szczepu zostały rozłożone w czasie. Pierwsze owoce zebraliśmy 25 września.  Na resztę czekaliśmy 2 tygodnie, przez co winogrona  nabrały dojrzalszych aromatów oraz zmieniły swoją  kwasowość i  poziom cukru. Ten zabieg pozwolił na uzyskanie pełniejszego Johannitera 2019. Jeżeli chodzi o wino pomarańczowe to zostały wykorzystane tylko najbardziej  dojrzałe owoce.  W tym roku postanowiliśmy zrezygnować z produkcji Wina Lodowego. Co okazało się trafną decyzją, gdyż tej zimy nie było wystarczająco silnego mrozu (-7*C).

Powinno sklep z naturalnymi winami we Wrocławiu facebook.com/powinno

Pomysł  narodził się w trakcie spotkań mojego starszego brata Kornela z właścicielem  wrocławskiego Powinno, Karolem, który zainspirował go funkowymi aromatami i książkami o niekonwencjonalnym winiarstwie.  Zainteresowany ideą naturalistycznego winiarstwa, przekonał Tatę aby  tym razem spróbować zrobić coś zupełnie innego.

 

Kornel z haczką na winnicy 5 lat temu
Kornel z haczką na winnicy 5 lat temu

 

Eksperyment okazał się niezwykle udany. Otrzymaliśmy niezwykły napój o intensywnej bursztynowej barwie, z aromatami skórki od chleba, rodzynek, herbaty szarlotki oraz moreli. Długa maceracja dodała mu taniczności, która niezwykle współgra z kwasowością i musowaniem, dodając mu wyraźnych kantów. Wino  jest  wytrawne, z kwasowością na poziomie (6.2g/l) i nie było siarkowane.

 

Mariusz Kapczyński o naszym winie

 

 

Butelkę polecamy otwierać pod kontem 45* w pobliżu kieliszków, aby od razu móc do nich nalać trunek  i nie pozbawić się części zawartości 🙂

 

 Od dziś dostępne u nas w winiarni i od 3 kwietnia w sklepie Powinno.Zamówienia można składać przez maila biuro@winnicajadwiga.pl. Chętnie wam je dostarczymy, a do tego możemy skomponowć zestaw z innych win z  naszej oferty!

Orange pet-nat z Johannitera

cena: 90zł

 

Pij dolnośląskie wino!

Nasze wpisy

 

 

 

Polskie wino, akcja pijdolnoslaskiewino

 

Pijdolnoslaskiewino

Jak wygląda sytuacja polskiego rynku gastronomicznego?

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa, która dotknęła większość z nas, zmieniła także nasze funkcjonowanie. Dotychczas sprzedaż była realizowana  głównie poprzez zamówienia gastronomów z całej Polski. Jak wszyscy wiemy ten rynek przestał działać. Restauracje zostały zamknięte, a ich pracownicy jak i dostawcy czekają, aż epidemia ustanie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, to polecamy wysłuchać nowego odcinka  alewino:

Staramy się nie zatrzymywać, dlatego prace w winnicy i winiarni idą normalnym trybem, a nawet próbujemy zrealizować projekt powiększenia naszej winnicy. Do tej pory nasza winnica zajmowała obszar 1ha. Już za niecały miesiąc obszar powiększy się 2-krotnie.  W nasadzeniu znajdziemy szczepy, które już w tej chwili uprawiamy (Johanniter i Cabernet Cortis) oraz nowości Chardonnay, Souvenir Gris czy Pinot Noir. Jest to moment pierwszej naszej uprawy Vitis vinifera. Zobaczymy jakie wyzwania ze sobą niesie i czym się rożni jej uprawa od hybryd.

W obliczu tej sytuacji jedynymi dostępnymi formami sprzedaży, stały się zakupy u nas w winiarni oraz dostawy do domów naszych odbiorców.

Zachęcamy gorąco naszych klientów i osoby chcące spróbować naszych win do kontaktu mailowego bądź telefonicznego . Informacja o cenach i dostępności znajdziecie Państwo na stronie(zakładka Nasze wina). Dostawy od 6 win odbywają się na nasz koszt.

biuro@winnicajadwiga.pl

514-061-069

Jak kupować wino w serwisie pijdolnoslaskiewino.pl
pijdolnoslaskiewino

W tej chwili ruszył także serwis pijdolnoslaskiewino.pl na, ktorym możecie zamawiać dolnośląskie wina od wielu lokalnych producentów m.in.

Winnica Jadwiga, Winnica Jakubów, Winnica Moderna, Winnica Agat, Winnica Silesian, Winnica Anna, Winnica Celtica, Wino spod Ślęży, Winnica Niemczańska

Warto skorzystać oferty, gdyż znajdziecie tam regionalne wina w super cenach!

Johanniter 2018 -ostatnie sztuki z tego rocznika

Jak już dostaniecie swoją paczkę koniecznie podzielcie się tą informacją z nami na instagramie

W tym czasie życzymy wam zdrowia i szybkiego powrotu do normalności 🙂
Pij dolnośląskie wino !
Najbliższe premiery naszych win: Johanniter Orange Pet-Nat 2019, Johanniter 2019, Muscaris 2019
Pierwszy polski pomarańczowy Pet-nat ze szczepu Johanniter

Winnica Jadwiga – Polskie Wino

Winnica Jadwiga – Polskie Wino


Połączenie tych dwóch fraz wyrazowych nie jest przypadkowe i za nim kryją się głębsze treści gospodarcze, społeczne i ekologiczne. Uważamy ,że warto pracować na marką Polskiego Wina z wielu powodów. Współczesne winiarstwo w Polsce tworzy się od podstaw. Taka sytuacja jest z jednej strony trudnością ale z drugiej daje nam możliwość skorzystania z postępu genetycznego i technicznego jaki dokonał się stosunkowo niedawno ( lata 80-90 XX w.). W tym czasie pojawiło się wiele odmian tzw. mieszańców(PIWI), które posiadają szczególne walory, w tym zwykle niższa podatność na choroby, a co za tym idzie jest mniejsza konieczność stosowania środków chemicznych. Ten trend widać patrząc na strukturę polskich nasadzeń. W roku gospodarczym 2019/2020, w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa zostało zarejestrowanych 466 ha winnic a dostępne informacje mówią o ok. 100 ha winnic deklarujących produkcję tzw. ekologiczną lub będących w trakcie kowersji. Dla porównania światowa produkcja win ekologicznych stanowi ok. 4% całości wina. Zestawienie tych danych pokazuje możliwość rozwoju polskiego winiarstwa w tym kierunku. Wino ekologiczne może stać się polską specjalnością.

Kolejną szansą jest zakładanie winnic na gruntach stosunkowo czystych nieobciążonych od dziesięcioleci monokulturą winiarską. Często są to nieużytki, od lat nieuprawiane z uwagi na trudny teren i niemożność stosowania technologii wielkopowierzchniowych. Tak, też się stało w naszym przypadku , gdzie Winnica Jadwiga powstała w wyniku zagospodarowania ziemi, która nie była uprawiana od lat. Kolejne nasze parcele są przygotowywane poprzez żmudne zabiegi rekultywacyjne, bez użycia chemii.

Warto zwrócić uwagę na rozproszenie upraw w większości przypadków winnice są oddalone o wiele kilometrów. Jest to szczególnie widoczne patrząc na lokalizację dolnośląskich winnic. Taka sytuacja utrudnia współpracę pomiędzy winnicami ale ogranicza rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.
Winnica Jadwiga nie jest winnicą ekologiczną ale prowadzimy konkretne działania zmierzające do ograniczenia środków chemicznych i nawozów sztucznych. Nawożenie azotem zostało praktycznie wyeliminowane a pozostałe składniki niezbędne do wzrostu winorośli dostarczamy roślinom w formie dopuszczonej do stosowania w rolnictwie ekologicznym np. zmielone skały. W ubiegłym roku zakupiliśmy mechaniczny opielacz do niszczenia chwastów , który zastąpił herbicydy.

W roku bieżącym planowane jest zainstalowanie stacji pogodowej, której wskazania zoptymalizują ochronę i wyeliminują niepotrzebne zabiegi przeciwko szkodliwym patogenom .

Wg. naszej koncepcji winnica powinna być szczególnie znana a wino obecne w najbliższych regionach tj. cały Śląsk, Opolszczyzna i Wielkopolska , z którą graniczymy. Oczywiście nie mamy nic przeciwko dostępności naszych win w całej Polsce. Takie podejście wpasowuję się w trend tzw. zrównoważonego rozwoju , którego celem jest optymalizowanie nakładów i redukcja kosztów ponoszonych na transport i dystrybucję.

W naszych planach stawiamy na enoturystykę – turystyka winiarska. Jest to światowy trend, który warto rozwijać lokalnie. Winnica Jadwiga leży na niedawno zorganizowanym Dolnośląskim Szlaku Piwa Wina. Obok winiarni w Ozorowicach w ub. roku  powstał drewniany pawilon tzw. Domek Winiarza, w którym mogą odbywać się spotkania i degustacje dla 15-20 osób. W tegorocznych planach mamy uruchomienie 2 pokoi w ramach oferty  agroturystycznej i budowę wiaty na winnicy w Mienicach.

Winnica Jadwiga posiada atut dobrej lokalizacji. Jest blisko do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i międzynarodowych tras do Poznania i Warszawy.    Winiarnia mieści się  w Ozorowicach niedaleko granic Wrocławia . Do Rynku Wrocławskiego mamy 19 km i jesteśmy jedną z najbliżej położonych winnic. Śmiało możemy nazwać się wrocławską winiarniąWinnica jest oddalona o 6 km. od winiarni, w paśmie Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich.