Winnica Jadwiga – Polskie Wino

Połączenie tych dwóch fraz wyrazowych nie jest przypadkowe i za nim kryją się głębsze treści gospodarcze, społeczne i ekologiczne. Uważamy, że warto pracować nad marką Polskiego Wina z wielu powodów. Współczesne winiarstwo w Polsce tworzy się od podstaw. Taka sytuacja jest z jednej strony trudnością ale z drugiej daje nam możliwość skorzystania z postępu genetycznego i technicznego jaki dokonał się stosunkowo niedawno ( lata 80-90 XX w.). W tym czasie pojawiło się wiele odmian tzw. mieszańców(PIWI), które posiadają szczególne walory, w tym zwykle niższa podatność na choroby, a co za tym idzie jest mniejsza konieczność stosowania środków chemicznych. Ten trend widać patrząc na strukturę polskich nasadzeń. W roku gospodarczym 2019/2020, w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa zostało zarejestrowanych 466 ha winnic a dostępne informacje mówią o ok. 100 ha winnic deklarujących produkcję tzw. ekologiczną lub będących w trakcie kowersji. Dla porównania światowa produkcja win ekologicznych stanowi ok. 4% całości wina. Zestawienie tych danych pokazuje możliwość rozwoju polskiego winiarstwa w tym kierunku. Wino ekologiczne może stać się polską specjalnością.

historia wina

Kolejną szansą jest zakładanie winnic na gruntach stosunkowo czystych nieobciążonych od dziesięcioleci monokulturą winiarską. Często są to nieużytki, od lat nieuprawiane z uwagi na trudny teren i niemożność stosowania technologii wielkopowierzchniowych. Tak, też się stało w naszym przypadku , gdzie Winnica Jadwiga powstała w wyniku zagospodarowania ziemi, która nie była uprawiana od lat. Kolejne nasze parcele są przygotowywane poprzez żmudne zabiegi rekultywacyjne, bez użycia chemii.

Warto zwrócić uwagę na rozproszenie upraw w większości przypadków winnice są oddalone o wiele kilometrów. Jest to szczególnie widoczne patrząc na lokalizację dolnośląskich winnic. Taka sytuacja utrudnia współpracę pomiędzy winnicami ale ogranicza rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.
Winnica Jadwiga nie jest winnicą ekologiczną ale prowadzimy konkretne działania zmierzające do ograniczenia środków chemicznych i nawozów sztucznych. Nawożenie azotem zostało praktycznie wyeliminowane a pozostałe składniki niezbędne do wzrostu winorośli dostarczamy roślinom w formie dopuszczonej do stosowania w rolnictwie ekologicznym np. zmielone skały. W ubiegłym roku zakupiliśmy mechaniczny opielacz do niszczenia chwastów , który zastąpił herbicydy.

W roku bieżącym planowane jest zainstalowanie stacji pogodowej, której wskazania zoptymalizują ochronę i wyeliminują niepotrzebne zabiegi przeciwko szkodliwym patogenom.

regiony wina polskiego

Wg. naszej koncepcji winnica powinna być szczególnie znana a wino obecne w najbliższych regionach tj. cały Śląsk, Opolszczyzna i Wielkopolska , z którą graniczymy. Oczywiście nie mamy nic przeciwko dostępności naszych win w całej Polsce. Takie podejście wpasowuję się w trend tzw. zrównoważonego rozwoju , którego celem jest optymalizowanie nakładów i redukcja kosztów ponoszonych na transport i dystrybucję.

W naszych planach stawiamy na enoturystykę – turystyka winiarska. Jest to światowy trend, który warto rozwijać lokalnie. Winnica Jadwiga leży na niedawno zorganizowanym Dolnośląskim Szlaku Piwa Wina. Obok winiarni w Ozorowicach w ub. roku  powstał drewniany pawilon tzw. Domek Winiarza, w którym mogą odbywać się spotkania i degustacje dla 15-20 osób. W tegorocznych planach mamy uruchomienie 2 pokoi w ramach oferty  agroturystycznej i budowę wiaty na winnicy w Mienicach.

Winnica Jadwiga posiada atut dobrej lokalizacji. Jest blisko do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i międzynarodowych tras do Poznania i Warszawy.    Winiarnia mieści się  w Ozorowicach niedaleko granic Wrocławia . Do Rynku Wrocławskiego mamy 19 km i jesteśmy jedną z najbliżej położonych winnic. Śmiało możemy nazwać się wrocławską winiarniąWinnica jest oddalona o 6 km. od winiarni, w paśmie Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich.

POWRÓT